BP 18 Li 8,0 HP-ASI

HighPower-batteri
för alla uppgifter och 18 V-maskiner – när maximal effekt och uthållighet är viktigt (förutom ETSC 125, RTSC 400, DTSC 400, CTC SYS)
Produktinformation
Höjdpunkter
De perfekta tillbehören för ditt hantverk
Maximal drifttid, minimal laddningstid.

Eftersom 8,0 Ah Li-HighPower-batteriet är 60 % uthålligare än ett 5,0 Ah standardbatteri är det idealiskt för arbeten som drar mycket energi. Extremt kraftfullt även för de allra tyngsta jobben tack vare Li-HighPower-cellteknologin. De högspänningssäkra cellerna ger mycket lång livslängd.

Fler funktioner: med Bluetooth® och Festool App.

Med Bluetooth®-batteriet startar en ansluten dammsugare samtidigt som batteriverktyget. Och med Festool-appen kan du när som helst få detaljerad information om batteriets laddningsstatus, se driftdata som exempelvis temperatur och laddningscykler och installera programuppdateringar för att vara säker på att alltid jobba med de senaste funktionerna i verktyget.

Snabbt klart att använda igen.

Varje batteriladdning utnyttjas till max eftersom batteriet och den borstlösa EC-TEC-motorn samarbetar perfekt. Kan användas igen efter 34 minuter tack vare AIRSTREAM-tekniken i AIRSTREAM-laddaren SCA 16.

Extremt kraftfullt med lång drifttid

Genom Li-HighPower-cellteknologin är det idealiskt för tunga arbeten som kräver hög effekt.

Supersnabb laddning

Kan användas igen efter 34 minuter med laddaren SCA 16.

Stay connected

Batteriet ansluts enkelt till Festool-appen. På så sätt har du alltid tillgång till driftdata, t.ex. temperatur, och kan se batterinivån. Regelbundna programuppdateringar håller batteriet uppdaterat.

Kommunicerar via Bluetooth®

Med Bluetooth®-batteriet kan ett batteriverktyg startas automatiskt tillsammans med dammsugaren (dammsugaren måste ha en Bluetooth®-modul).

Detta kan också intressera dig

Det finns mer att upptäcka