Skriva ut användningsexempel

Ta bort lack från dörrar (inner- eller ytterdörrar)

Ta bort lack från dörrar
För att kunna lacka om trädörrar måste man först slipa bort lösa rester av det gamla ytskiktet. I det här användningsexemplet beskrivs hur man får ett snabbt och snyggt resultat med grov- och finslipning. Vi tar även upp mellanslipning för ny lackuppbyggnad.

    Beskrivning

    För att renovera gamla inner- eller ytterdörrar av trä måste man ta bort det gamla, vittrade ytskiktet innan man kan börja med en helt ny lackuppbyggnad. Det betyder ofta att man måste slipa bort flera lager på ett miljövänligt och kostnadseffektivt sätt. 

    Värma med varmluftspistol: tar lång tid och innebär giftiga ångor för användaren
    Ta bort det gamla skiktet på kemisk väg, till exempel avluta: är inte miljövänligt och skadar limfogarna i ramdörrar 

    Lösning: slipa med ROTEX RO 150 för att få bort lacket från dörren snabbt, enkelt och miljövänligt. 

    Maskiner/tillbehör

    I detta användningsexempel rekommenderas följande maskiner och tillbehör:

    Alternativa maskiner

    Som alternativ rekommenderas följande maskiner och tillbehör:

    Tillvägagångssätt

    • Tillvägagångssätt för ”grovslipning”

      • Sätt GRANAT P 40 på ROTEX-slipplattan.
      • Ställ in ROTEX sliprörelse på grovslipning 
      • Börja med varvtalssteg 2–3, om det inte bildas blåsor på slippappret kan varvtalet ökas ytterligare.
      • Slipa av den gamla lacken på dörren. Håll då ROTEX med båda händerna och för den över dörrens yta.

      +
      Slipa av det gamla lacket
    • Tillvägagångssätt för ”finslipning”

      • Sätt GRANAT P 80 på slipplattan.
      • Koppla om ROTEX-sliprörelsen finslipning.
      • Finslipa hela ytan med kornstorlek 80. Sätt an slipplattan plant mot ytan och slipa med lätt tryck. Då försvinner eventuella slipspår från det grova P 40-pappret. Sedan är ytan klar för ett nytt skikt. Slipytan kan även finslipas extra med P 120.

      Tips:Lacker från den nya generationen (VOC) måste förslipas finare. Förbered då först underlaget med kornstorlek P 150/P 180

      +
      Finslipa hela ytan
    • Mellanslipning med ny lackuppbyggnad 

      Det nya förlacket (grundningen) mellanslipas med samma inställning (finslipning).
      Med GRANAT-slippapper P 240–P 400 får dörren en riktigt fin yta utan slipspår.

      Tips: Använd de fina kornstorlekarna P320–P400 även till lacker av den nya generationen VOC och sänk varvtalet om slippappret börjar sättas igen (steg 2–3).
      Man kan också använda GRANAT NET P240–P400.

      +
      Mellanslipa grundningen med samma inställningar
    1. Våra användningsexempel och arbetsresultat är dokumentationen för de arbetsmoment vi har utfört. De är individuella exempel som inte garanterar att användaren når samma resultat. Resultaten beror på användarens erfarenhet och skicklighet och vilka material som används. Användningsexemplen ersätter inte Festools bruksanvisning eller säkerhetsanvisningar. Ansvar för frihet beträffande sakliga och rättsliga brister gällande information, anvisningar, användningar, i synnerhet för deras felfrihet, riktighet, frihet från skydds- och upphovsrättigheter för tredje part, fullständighet och/eller användbarhet är uteslutet. Skadeståndsanspråk från användarens sida, oavsett rättslig grund, är uteslutna. Denna ansvarsfriskrivning gäller inte vid uppsåt, grov vårdslöshet eller i fall av lagstadgat, obligatoriskt ansvar.

      Vi påtar oss inget ansvar för skador som uppstår till följd av brister.