Skriva ut användningsexempel

Stålbalk med inskjuten takbjälke

Träbalk i stålbalk
I det här användningsexemplet visar vi hur man kan göra de urtag som krävs i balkarna för montering i en stålbalk. För detta behövs huvudsakligen cirkelsågen HK 132 med fräsanordningen. Speciellt om det gäller ett stort antal balkar lönar det sig att göra urtag med fräsanordningen eller hyvelanordningen.

    Beskrivning

    Träbjälklag monteras delvis på samma nivå som stålbalkar. Då måste träbalkarna oftast anpassas där de ska anslutas stålbalkarna. I regel måste man göra urtag i balkarna. Man får snabbt önskat resultat genom att bearbeta dem samtidigt. Balkarna monteras enligt statiska föreskrifter, men detta beskrivs inte i det här användningsexemplet.

    Maskiner/tillbehör

    I detta användningsexempel rekommenderas följande maskiner och tillbehör:

    Alternativa maskiner

    Vid urtag upp till ett djup på 80 mm:

    Förbereda/ställa in

    • Såga till balkarna på längden

      Först måste man såga till balkarna till rätt mått på längden. Det gör man beroende på trätjockleken med en lämplig cirkelsåg eller en svärdsåg. För en trätjocklek på upp till 200 mm kan man använda UNIVERS. En styrskena rekommenderas för ett snabbt och exakt resultat.

      +
      Såga till balkarna på längden
    • Markera urtagen

      Urtaget anpassas efter förutsättningarna. Här är bredden 80 mm och djupet ca 10 mm.

      +
      Markera urtagen

    Tillvägagångssätt

    • Ställa in urtagets djup

      Man kan i ett svep göra urtag på upp till 38 mm djup i bjälklaget med fräsanordningen monterad. I det här exemplet är urtagsdjupet ca 10 mm. Djupet ställs in visuellt genom att man lägger an hyvelstålet mot ritsen och fixerar maskinen med låsspaken.

      +
      Ställa in urtagets djup
    • Justera styrskenan

      För fräsningar bör man alltid använda en styrning! Här används styrskenan i kombination med vinkelanslaget och snittvisaren. Därigenom kan man snabbt och exakt rikta skenan. Styrskenans längd måste stämma.

      +
      Justera styrskenan
    • Använda snittvisaren

      Snittvisaren kan användas om det finns ett parallellanslag monterat på motorsidan. Den måste ligga an helt och hållet mot maskinbordet (se diagrammet på snittvisaren). Eftersom det här ska bli ett rätvinkligt urtag så lägger man an mot 0°-linjen. Man kan också rikta maskinen visuellt utmed ritsen och fixera skenan enligt denna.

      +
      Använda snittvisaren
    • Fräsa

      När man har ställt in fräsdjupet, satt styrskenan på plats och fixerat den kan man börja fräsa.

      +
      Fräsa
    • Fasning på balkhuvudet

      För att anslutningen mot stålbalken ska passa exakt måste man i regel göra en fasning på balkhuvudet. Enhandshyveln passar perfekt för detta.

      +
      Fasning på balkhuvudet
    • Utforma motsatta sidan

      Om det krävs ett urtag även på den motsatta sidan så vänder man helt enkelt på balken och upprepar steg 1 till 5.

      +
      Utforma motsatta sidan
    • Resultat

      Balkhuvudena är nu klara för montering i stålbalken.

      +
      Resultat
    1. Våra användningsexempel och arbetsresultat är dokumentationen för de arbetsmoment vi har utfört. De är individuella exempel som inte garanterar att användaren når samma resultat. Resultaten beror på användarens erfarenhet och skicklighet och vilka material som används. Användningsexemplen ersätter inte Festools bruksanvisning eller säkerhetsanvisningar. Ansvar för frihet beträffande sakliga och rättsliga brister gällande information, anvisningar, användningar, i synnerhet för deras felfrihet, riktighet, frihet från skydds- och upphovsrättigheter för tredje part, fullständighet och/eller användbarhet är uteslutet. Skadeståndsanspråk från användarens sida, oavsett rättslig grund, är uteslutna. Denna ansvarsfriskrivning gäller inte vid uppsåt, grov vårdslöshet eller i fall av lagstadgat, obligatoriskt ansvar.

      Vi påtar oss inget ansvar för skador som uppstår till följd av brister.